E-pieraksts

Vizite pie dietologa-palīdzība imunitātei

13.02.2021

Vizite pie dietologa-palīdzība imunitātei

Uztura speciālists sāk pieņemt pacientus attālināti

- Dr. Anastasija Šitova

Covid-19 pandēmijas laikā ir daudz informācijas par un ap uzturu. Šobrīd uzturam japievērš īpaša uzmanība, jo 70% musu imunitatei ir kunģa zarnu traktā. Tieši tagad, kad daudz laika mes pavadām mājās, uzturvielu deficītu novērots 99% gadījumu, gan cilvēkiem ar lieko svaru un aptaukošanos, gan slaidiem cilvēkiem. Uzturvielu deficītu izraisa ne tikai nepareizs, nesabalansēts uzturs, bet arī nepietiekami uzņemts uzturs, dažādas saslimšanas, absorbcijas traucējumi, patvaļīga bezrecepšu medikamentu lietošana vai pastiprināts uzturvielu zudums. Uzturvielu deficītu nepieciešams identificēt jebkurā gadījumā, kā arī izvērtēt tā rašanās cēloni, ārstēt iemeslu un koriģēt trūkumu.

Koplietošanas medijos pieejama atšķirīga informācija, arī daudz puspatiesību. Bet svarīgi ir sekot tikai uzticamiem avotiem, Līdz ar to jagriezas pie speciālistiem, lai koriģēt savu uzturu un stiprināt savu veselības stavokļi un imunsistēmu Covid -19 laikā.

Deficīta gadījumā atjaunot trūkstošās rezerves tikai ar uzturu ne vienmēr ir iespējams, un talkā ir jāņem medikamentozie preparāti vai uztura bagātinātāji. Latvijā bieži sastopams ir D vitamīna deficīts, bet sievietēm reproduktīvā vecumā – dzelzs trūkums. Papildus uzturvielas nepieciešamas, plānojot grūtniecību un grūtniecības laikā. Arī senioriem ir paaugstināts uzturvielu deficīta risks, kad absorbcija vairs nav tik laba kā jaunībā.

Uztura speciālists konsultē klientus dažādos dzīves posmos 

  • pusaudžus, pieaugušos, grūtnieces, sievietes perimenopauzes un menopauzes laikā, kā arī seniorus;

  • palīdz koriģēt svaru un uzturvielu deficītu, uzlabot uztura paradumus; 

  • konsultē celiakijas, pārtikas alerģiju un pārtikas nepanesības gadījumā;

  • sniedz uztura rekomendācijas cilvēkiem ar vairogdziedzera, gremošanas sistēmas, sirds un asinsvadu sistēmas un locītavu slimībām;

  •  dažādu vielmaiņas traucējumu gadījumā – insulīna rezistence, cukura diabēts, podagra, hiperurikēmija.

Ierodoties uz konsultāciju, līdzi būtu vēlams ņemt izmeklējumus.

Pirmās vizītes laikā tiek veikti antropometriskie mērījumi, savākta pacienta dzīves, ģimenes slimību anamnēze, noskaidroti esošie ēšanas paradumi un definēts vēlamais mērķis. Balstoties uz iegūto informāciju, tiek izveidota stratēģija mērķa sasniegšanai un sniegti uztura, dzīvesveida un uzturvielu deficīta korekcijas ieteikumi. Atkārtota vizītes biežums tiek plānots atkarībā no pacienta mērķiem un veselības stāvokļa.