E-pieraksts

Lukrēcijs kādreiz ir teicis, ka viena cilvēka ēdiens citam cilvēkam var būt inde.

26.09.2018

Lukrēcijs kādreiz ir teicis, ka viena cilvēka ēdiens citam cilvēkam var būt inde.

Indivīdi ar alerģijām un cita veida jūtību pret noteiktu pārtiku un tās sastāvdaļām  reaģē pretēji, nekā cilvēki, kas tos var lietot bez problēmām. Ir dažādi mehānismu veidi, kas ir iesaistīti šajās individuālajās pretreakcijā. Pretreakcijās uz pārtiku ietilpst IgE un ne-IgE starpniecības primāra imunoloģiska jūtība, neimuloģiska nepanesamība (tādas kā enzīmu deficīts vai reakcija uz noteiktām ķīmiskām vielām), kā arī sekundāra jūtība.

Imūnās pretreakcijas uz pārtiku, kurās nav IgE starpniecības, sauc par pārtikas nepanesamībām (intolerancēm).IgE trūkums nemazina to izpausmi, tā vietā ir iesaistīti citi imūnie mehānismi, tādi kā IgG un IgG4 antivielas. Pretreakcijas uz pārtiku, kurās iesaistītas IgG un IgG4 antivielas, tiek raksturotas kā mazāk smagas, ir biežāk sastopamas (ietekmē aptuveni 45% cilvēku) un tām ir vēlāks izpausmes sākuma brīdis (2 līdz 72 stundas) pēc kairinošās vielas uzņemšanas.Labākais risinājums, lai mazinātu simptomus, ir izvairīšanās no šādu produktu uzņemšanas (izslēgšanas vai pārmaiņu diēta).

Ir vairāki pierādījumi par IgG un IgGiesaistīšanos pārtikas nepanesamībā, piemēram:

*Alerģiskās reakcija var notikt neatkarīgi no antigēnspecifiskās IgE,

*Secīga IgG samazināšanās, kad no diētas tiek izslēgtas kairinošās vielas,

*Ir ziņojumi par specifisku seruma IgG celiakijas, dermatīta vai atopiskās ekzēmas, kā arī to slimību gadījumos, kad ir palielināta zarnu caurlaidība pie iekaisīgās zarnu slimības (IBD).

Šīs atziņas ļauj secināt, ka ir ieteicams veikt IgG un IgGtestēšanu, kad pacientam ir neskaidri vai hroniski traucējumi, kā arī gadījumos, ja nav pierādījumu, izmantojot klasisko diagnostiku.

Testu izpildītājs: Via Una laboratorija, cena – 195 Eu, izpildes laiks – 3-5 darba dienas