E-pieraksts

Algologs: “Sāpes nav jācieš!”

30.06.2020

Algologs: “Sāpes nav jācieš!”

Sāpes – gan akūtas, gan hroniskas – parasti norāda uz kādu noteiktu veselības problēmu, tās nemēdz parādīties “vienkārši tāpat”. Ikvienām sāpēm ir noteikts cēlonis un nevienam no tām nevajadzētu ciest ilgstoši, īpaši mūsdienās. Lai gan mūsdienās ir pieejami daudzi bezrecepšu pretsāpju līdzekļi, tomēr tie nenovērš pašu sāpju cēloni – ja sāpes nemazinās un nepāriet, ir jāmeklē algologa palīdzība. Mūsdienu medicīna dara visu iespējamo, lai cilvēks varētu atbrīvoties no sāpēm pavisam.

Algoloģija jeb sāpju medicīna, saukta arī par sāpju terapiju, ir medicīnas nozare, kas nodarbojas tieši ar sāpju rašanās, pastāvēšanas un sekmīgas ārstēšanas mehānismu izpēti. Algoloģija pēta asu un hronisku sāpju problēmas, ka arī dažādas metodes cīņai ar sāpēm ar medikamentozās un pretsāpju terapijas palīdzību.

Ja nav skaidrs pastāvošo sāpju iemesls vai sāpes traucē pilnvērtīgi dzīvot, algologs konsultācijā noskaidros sāpju iemeslus un kopīgi ar pacientu atradīs labāko veidu, kā no sāpēm atbrīvoties. 

Kā notiek algologa konsultācija?

Vispirms vizītē tiek pārrunāts iemesls, kādēļ pacients ieradies – tiek noskaidrotas pacienta sūdzības, sāpju veids, parādīšanās biežums un intensitāte, līdzšinējā slimības vēsture utt. Pēc pārrunām ar pacientu tiek veikta apskate un noskaidrota problēma. Pēc problēmas identificēšanas ārsts kopā ar pacientu sastāda individuālu, pacientam piemērotāko ārstēšanas plānu. Sāpju atvieglošanai algologs pēc nepieciešamības var nozīmēt medikamentozo terapiju, veikt blokādi, nozīmēt fizioterapiju, dažādas procedūras, ārstniecisko vingrošanu u.c. Katrs gadījums ir atšķirīgs, tādēļ precīzu terapijas plānu var uzzināt tikai konsultācijā.

Ja nepieciešams, ārsts-algologs pacientu nosūta uz konsultāciju pie citiem speciālistiem, piemēram, pie reimatologa, ortopēda, onkologa un tad nozīmē nākamās pieņemšanas laiku. Tādā veidā sāpju problēmai tiek pieiets kompleksā un visaptverošā veidā, pamatojoties uz noteiktās sāpju problēmas raksturu un veidu.

Jāņem vērā, ka hronisku sāpju ārstēšana prasa pacietību, sadarbību ar ārstu un paša vēlmi no tām atbrīvoties. Tieši tādēļ, dodoties pie sāpju terapeita, jāņem līdzi iepriekš veikto izmeklējumu datus, nevajadzētu aizmirst vai slēpt arī agrāk pielietotās ārstēšanas metodes un lietotos medikamentus. Dažkārt sāpju cēloņa atrašana ir detektīva cienīgs darbs un labākam rezultātam to vēlams veikt pieredzējuša algologa vadībā.

Kur vērsties pēc algologa palīdzības?

Klīnikā “VIA UNA” pieņem pieredzējis ārsts-algologs, kas nodarbojas ar sāpju un sāpju sindromu izpēti, diagnostiku un ārstēšanu, tai skaitā arī muguras un pēcoperācijas sāpēm. Tā kā klīnika piedāvā ļoti plašu medicīnisko – gan diagnostikas, gan speciālistu pakalpojumu spektru, pacients savu sāpju problēmu zinoša algologa uzraudzībā varēs atrisināt vienuviet, nestaigājot no vienas medicīnas iestādes uz citu.

Pieteikt konsultāciju pie algologa vai cita speciālista iespējams pacientam ērtākajā veidā: zvanot vai izmantojot e-pierakstu!